2011 m. vasario 26 d., šeštadienis

Naminė duona. Palengvintas variantas tinginiams

HOMEMADE BREAD - scroll down for an English version

Dabar visi kepa duoną - sako mano viena draugė. Ji, beje nekepa, bet kepa jos teta, kuri irgi mano draugė, o jas abi aplinkiniai vadina sesėmis. Paini istorija. Ir tik truputį su duona susijusi.Net jei duoną ir ne visi kepa, lietuviškuose bloguose tikrai nemažai receptų galima rasti. Yra ir sąžiningai savo raugą raugiančių. Aš tam raugimui jaučiuosi dar nepasiruošusi, o be to ir kantrybės neturiu. Taigi mano variantas skaitosi palengvintas. Tiesiog parsivežiau iš Lietuvos duonos tešlos du šaukštus, receptą ir kepu kas savaitę vis prieš kepimą nuimdama porą šaukštų kitam kartui. Kaskart su kitokiais miltais, priedais ir prieskoniais.

Sunku ir apipasakoti, koks smagumas yra kepti savo duoną. Ir matyti, kaip monkey diavoletto ją noriai valgo. Su visa mano meile ir maistinėmis medžiagomis iš ekologiškų sėklų ir grūdų.
 Mūsų šeima maža, duoną kepu iš pusės porcijos, t.y. iš pusės kilogramo miltų

0,5 kg miltų
po pusę stiklinės saulėgražų, linų sėmenų, sėlenų, moliūgų sėklų, penkių grūdų dribsnių
ketvirtis stiklinės cukraus
0,5 l drungno vandens
1,5 a. š. druskos
2 šaukštai tešlos iš praeito kepimo

aliejaus skardai patepti, sezamo sėklų pabarstymui

Į didesnį indą sudėti visus sausus produktus. Raugą išmaišyti su vandeniu, supilti į miltų ir sėklų mišinį, gerai išmaišyti mediniu šaukštu, uždengti švaria pašluoste ir palikti 12 valandų šiltai, kad pakiltų. Tešla būna skystoka. Prieš dedant į formą nuimti porą šaukštų kitam kepimui (aš dedu į stiklainiuką ir lengvai užsukus į šaldytuvą). Paprastai kepu stačiakampėje aliejumi pateptoje formoje, dedu į šaltą orkaitę, jei turiu laiko, palieku dar valandėlei, kad pakiltų, tada kepu 1 val. 20 min. 190C temperaturoje. Iškepusią duonelė išimti iš orkaitės, apkloti švaria (linine) pašluoste, palikti kelioms valandoms ataušti.

Viršų prieš kepant dažnai pabarstau sezamais arba žolelėmis. Kartais kepu su priedais, pvz saulėje džiovintais pomidorais; džiovintomis slyvomis ir graikiškais riešutais; tik su kvietiniais miltais; su nevalytais kvietiniais miltais; su 5 grūdų miltais. Taip neatsibosta ir norisi dar ir dar.


Tam, kad duonos kepimas nenutrūktų, receptu apdalinau ir drauges. Taigi Lugane duoną kepam trise. Ir iš to paties recepto ji skirtinga. Manoji visada stačiakampė su jau minėtais įvairiais priedais ir skirtingais miltais. Draugės Ulianos - ilgai minkoma su daug miltų, visai be cukraus, apvali ir šviesi. Draugės Jolitos - visada 'iš akies', visada iš dvigubos nei mano porcijos ir visada su kokiais nors nuotykiais. Paskutinis - pamiršau nusiimti tešlos kitam kartui, padėsi?

O kokią duoną kepat jūs ir jūsų draugai?

PS: Beje, jei kas Lugano norit kepti duoną, mielai pasidalinsiu. Rašykit komentarus arba į monkeydinner eta gmail.com


HOMEMADE BREAD

0,5 kg of flour (wheat, wholewheat, spelt or a mixture of those)
half a glass of each - sunflower seeds, pumpkin seeds, linen seeds, bran, mixed rolled grains (or rolled oats)
quarter a glass of sugar
1,5 tsp salt
0,5 l lukewarm water
2 tbsp dough from previous baking (or the one you got from a friend who bakes bread)

I like using different types of flour for each loaf of bread. Here in Lugano I buy spelt flour from Migros, 5 grain mixed bio flour from Manor, usual wheat flour etc. Experiment until you get the flavor you like.

Usually I start the dough early in the morning to be baked in the evening or in the evening to be baked in the early morning. The process might seem long, but it's not that time consuming at all once you get organised and get your way round it.

Mix all the dry ingredients. Take water and dilute the dough from previous baking, pour into the flour and seed mix, mix it well using a wooden spoon. Cover with a clean tea towel and leave in a warm room for about 12 hours.

Take off 2 tbs of dough for next baking, keep it in a closed clean glass jar in the fridge (you can use it for next baking after 4 days and it will stay in the fridge for up to a month).

Oil the bread tin, shape the loaf, sprinkle with sesame seeds or Provance herb mix. Add walnuts, prunes, dried fruit - whatever you prefer.

Put the tin in the oven, set it to 190C and bake for 1 hour 20 minutes. Once ready, take off the oven, cover with a tea towel and leave to cool for a couple of hours. Buon appetito!

20 komentarų:

 1. na is akies, nes vis pamirstu viena ar kita produkta nusipirkt :)
  o tie nuotykiai tik paskanina duona :) tiesa, paskutini karta duona kepiau su dziovintom vysniom.. norejau su dziovintom slyvom - nes man tokia skaniausia, bet kol susirinkau produktus tai slyvos buvo mano mazuju nukniauktos ir suvalgytos :) .. na bet ir su vysniom duona skani :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kepu ir aš duonelę ir man toks jausmas, kad visas pasaulis aplink kepa:)Duonkepėje jau kepu kokius 5 ar daugiau metų, bet va su raugu pradėjau neseniai - ir man be galo patinka. Sako kepyklos nepatenkintos, kad žmonės kepasi duonelę patys. O tai kaip nekepti? Kai paskaitai pirktinės duonos sudėtį, tai dažnai be E nieko ir nėra daugiau.
  Skanaus! O mintis su slyvom - labai gera, reiks išbandyti:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Jolie, beje, duona nuotraukose irgi iš akies kepta. Kažko mažesnė, nei paprastai, išėjo :)

  Rasa, duonkepei mūsų virtuvėj vietos nėra, tad šis variantas visai patogus. Man keista, kaip pvz. itališka 'long life' duona tiek ilgai laikosi, kai ingredientai tokie, kaip mano.. O vietiniuose prekybos centruose kepama duona labai greit sudžiūsta, nespėjam suvalgyt.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ėt, aš tai galvoju, kur man to raugo gauti, nes pati gi neužsimaišysiu - patirties apvalutis nulis. Pavydu ta duona tinginėliams - aš nedaug duonos valgau apskritai, iš esmės - tik saulėgražų ir vaisių mėgstu, todėl dažnai, kai norisi riekutės, pirktinės arba nėra, arba supelijusi :(

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ojei, koks grožis... Neprarandu vilties, kad ir ant mūsų stalo kažkada tokia duonelė garuos... :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Ir mes, ir mes tokią kepam! Gali būti, kad net iš kažkokios panašios kilmės raugo, nes mūsiškis irgi iš Lietuvėlės atkeliavęs. Ir duona atrodo identiškai, ir receptas beveik tas pats. Duoną kept namie tikrai nuostabu... ypač kai namuose pasklinda jos kvapas... atrodo, tokie ir turi būti tikri namai :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Tešlos iš praeito kepimo.? O tai čia toks raugas, kai pradžioje dedi vandens ir ruginių miltų ir taip savaitę vis pridedi vandens ir miltų?
  Labai skaniai duonelė atrodo.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Dina, paklausinėk pas draugus, kas duoną kepa, gal pasidalins. Šią duoną galima ir užsišaldyti, kai labai norisi riekelės, visada jos rasi

  Rasa, garuos garuos!

  Bulve, o kas pas tave recepte kitaip? Anksčiau kepdavau be druskos ir be cukraus, iš ruginių miltų, tai taip ir nepripratau prie to skonio...

  Laima, na jo, iš praeito kepimo... Čia ne tas tikrasis raugas, kurį užsiaugini. Tiesiog iš draugų gautas jų prieš kepimą nuimtos tešlos gabalėlis, kuris, manau veikia kaip raugas, bet kadangi kepu kartą per savaitę, jo 'nemaitinu'

  AtsakytiPanaikinti
 9. Atrodo labai apetitnai :) O kokius miltus naudoji? Ruginius ar kvietinius?
  Reik ir man pagaliau pabandyt va tokią išsikept.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Jurga, naudoju įvairius. Pradėjau su 5 grūdų miltais, paskui bandžiau nevalytus kvietinius, paskui pirkau tamsius ir šviesius spelt (nesugebu išversti ir nesuprantu, kas per miltai), maišydavau su kvietiniais. Kai jokių įdomesnių miltų namie nėra, kepu su kvietiniais, šitos nuotraukos būtent su kvietiniais miltais ir duona labai skani :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Tai žodžiu bandyt su visokiais reikės :)
  Spelt - pas mus ir verčia speltos miltais.

  AtsakytiPanaikinti
 12. O tai kas tas yra? Iš mokyklos ir vasarų kaime atsimenu kviečius, rugius, miežius, avižas :)

  Ir dar farro šviesaus nusipirkau, kaip ir spelt, nelabai daeina koks atitikmuo lietuviškai.

  Kiek girdėjau, sunkiausia su vien ruginiais miltais kepti, o su visais kitais jau reikia pasistengti, kad nesigautų :)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Spelta yra spelta :) Senovinis grūdas, dar vadinamas kviečio motina. Sako, kad buvo išsstumta naujų, našesnių kviečių veislių ir nepelnytai užmiršta. Vat.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Ačiū už paaiškinimą, Egle :) Na, man duona su spelta pasirodė skani. O kaip tavo raugas? Jau kepėt duonelę?

  AtsakytiPanaikinti
 15. Egle, maniškiam recepte šiek tiek mažiau cukraus ir maišymo eiga kiek kitokia. Iš pradžių raugas maišomas su įvairiom sėklom, grūdais, tada įpilama šilto vandens su jame ištirpinta druska ir tuomet suberiami miltai. O daugiau viskas taip pat ir rezultatas toks pats :) Dabar ją vėl kildinu :)

  AtsakytiPanaikinti
 16. ir mūsuose prigijusi tokia :) tikrai skanu. jaučiasi, ir rūgštumas ir saldumas, ir drėgna - žodziu labai skani duonelė. ir kepu ją duonkepėje - paprasčiau... toks tinginio variantas.

  AtsakytiPanaikinti
 17. skaniai atrodo :) bandysim kept ji rytoj

  AtsakytiPanaikinti
 18. Išbandžiau. Kadangi pirma mano kepta duona labai bijojau kad neiškils. Pavyko puikiai, ačiū už receptą :)

  AtsakytiPanaikinti
 19. Sveiki,o is kur galeciau gauti tuos du saukstus teslos?:) labai moreciau ir as pradet kepti duonyte:)

  AtsakytiPanaikinti

Related Posts with Thumbnails